Heraklion – perła Krety

04 lipiec 2013.

185
com_content.article
(8 razy zagłosowano, średnia ocena 4.75 na 5)
Heraklion – perła Krety4.75 out of 50 based on 8 voters.


Największym miastem i ośrodkiem administracyjnym Krety jest Heraklion, często nazywany Iraklionem. Jest to czwarte co do wielkości miasto Grecji.

Kreta | Piaszczysta plaża w Heraklionie
Kreta | Piaszczysta plaża w Heraklionie (by robertpaulyoung )

Kilka słów o historii Heraklionu

Heraklion założony został w 824 roku przez Saracenów, nosił wtedy nazwę Chandak (w języku arabskim oznacza „fosę”). Zatrzymywali się tu piraci, którzy napadali na statki bizantyjskie.

W 961 roku miasto zostało zdobyte przez Bizantyjczyków, a wszyscy Saracenie zostali zabici.

W 1204 roku miasto wykupiła Wenecja i zmieniono nazwę na Candia.

W 1669 roku, po 21 latach walki miasto zostało zdobyte przez Turków, którzy rządzili nim potem przez około 200 lat. Nazwa znowu została zmieniona, tym razem na Kandiye (nieoficjalnie nazywano je Megalo Kastro).

W 1941 roku w wyniku bombardowania Heraklion zostało znacznie zniszczone. Odbudowano je po wojnie.

Zabytki i atrakcje

Heraklion to nie tylko piaszczyste plaże i błękitne wody. Znajduje się tu również wiele ciekawych i godnych uwagi zabytków .

Od czego zacząć zwiedzanie? Najlepiej od placu Platia Wenizel w centrum miasta. Znajdują się tu liczne sklepu, kawiarnie i restauracje. Zobaczymy tu również zjawiskową Fontannę Morosiniego (1628 rok),  która uważana jest najpiękniejszą na wyspie.

Warto też zobaczyć Fort Kastro Koule – twierdzę wenecką wybudowaną w 1954 roku. Znajduje się tu obecnie centrum kultury i sztuki.

Kreta | Fontanna Morosiniego, Heraklion
Kreta | Fontanna Morosiniego, Heraklion (by dalbera )

W Heraklionie znajdują się też ciekawe muzea. Przykładowo Muzeum Archeologiczne, w którym jest 20 sal pełnych eksponatów z różnych okresów. Inne godne uwagi muzea to: Muzeum Ikon czy Muzeum Historyczne.

Heraklion słynie z pięknych kościołów. Najpiękniejszym obiektem sakralnym jest Agios Minas.

Transport

Duży wpływ na tak dużą ilość turystów ma też lotnisko, które znajduje się zalewie 5 km od centrum miasta. Jest to jeden  największych portów lotniczych w Grecji i najczęściej odwiedzane na Krecie. Znajduje się tu wiele sklepów wolnocłowych oraz restauracje. Do centrum miasta dostaniemy się autobusem lub taksówką (wszystkie są w kolorze szarym).

Kreta | Fort Kastro Koule
Kreta | Fort Kastro Koule (by hagengraf )